Motosiklet sürücüsünün kamp ekipmanı – Çadır, Uyku Tulumu, Uyku matı, Yemek Seti

0
1.219 okunma

Kamp ekipmanı ile ilgili en kötü yön, bir kez dandik veya uygun olmayan ürün alındığında tekrardan almak zorunda kalmak ve kendini salak gibi hissetmek. Tüm outdoor sporlarda ve motosiklet ekipmanında olduğu gibi bu kaçınılmaz bir durum. O sebeple ihtiyaçları iyi belirlemek şart.

Öncelikle ben biraz araştırdım ve bilenlere sordum. Neyin ne olduğunu anlayabilmem için Enes Şensoy namı diğer Canavar’ül Velosipet çok dil döktü. Kendisinin blogunahttp://www.canavarkesifte.com/ ulaşabilirsiniz. Şu anda kendisi bisikletle Fas’ta çölün ortasında bir yerlerde.

Yine Enes’in şu an rotasının Fas kısmında yol arkadaşlığı ettiği uzun süredir bisikletle dünya seyahati yapmakta olan Gürkan Genç’in paylaştığı bilgilerden yararlandım.

http://www.gurkangenc.com/tr/ekipman

Bir başka sıkıntı ise outdoor markalarının ellerinde o an ne varsa onu size satmak istemeleri. Eğer bir outdoor markası size abi onun için 2 ay sonra gel diyorsa o zaman orası büyük ihtimalle doğru adrestir. Bir de piyasada çok büyük adetlerde mal satan fakat mağazasına gittiğinizde suratınıza bakmayan mağazalar var. Artık bu kadar belirtmeye gerek var mı bilmiyorum ama bunların bazılarının siyasi görüşleri de benim tercih etmediğim ve alışveriş yaparak desteklemek istemediğim yönlerde. İnanılır gibi değil ama geçtiğimiz günlerdeki siyasi krizlerde facebook gruplarından politik paylaşımda bulunan (!) outdoor mağazaları oldu :)

Neyse, ben şanslıyım ki doğru elden alışveriş yaptım.

Yakın arkadaşım Serkan Söğüt’e ( www.ruzgarinizinde.com ) Afrikaya yaptığı motosiklet seyahatinde de destek veren Kutup Ayısının Karaköydeki dükkanından ekipmanımı aldım.

Ekipmanı seçerken 2 önemli konu var, birincisi hacim(ekipmanın kapladığı yer), diğeri de ağırlık. Adım adım anlatırsam sanırsam en iyisi olacak.

1) Uyku Tulumu (Evolite Cocoon 300 Kaz Tüyü Uyku Tulumu) ;

Uyku tulumunda 2 çeşit materyal sözkonusu Kaz tüyü veya sentetik. Sentetik olanlarda da eksi 28 derecelere kadar dayanabilen ürünler var. Kaz tüyünün bir dezavantajı tulumun dış tarafından kullandıkça kaz tüylerini kusuyor olması(ki bence bir problem değil) ve ıslandığında kurutulmasının güç olması. Bir de kaztüyünün nasıl yöntemlerle elde ediliyor olduğu önemli, hayvanlara eziyet ediliyor mu? Bunu onaylayan bir sertifikanın olup olmadığını satan kişiye sorabilirsiniz. Büyük ihtimalle memlekette böyle şeylere önem verilmediği için suratınıza saçma bir bakış atacaklardır. Açık konuşmak gerekirse bu Evolite Cocoon için bir bilgi veremiyorum.

Kaztüyü uyku tulumlarının sağladığı en avantajlı durum hem ağırlık hem hacim olarak sentetik uyku tulumlarına göre çok daha avantajlı olmaları. Motorda taşıdığımız ve sırtımızda taşımadığımız için ağırlık ilk etapta çok önemli gözükmese de hacim her halukarda önemli. Bir yandan da bu ekipmanları alırken sırt çantasıyla gezecekmiş gibi hafif özellikli ürünlerden almakta fayda var. Yarın öbürgün nasıl olsa ekipmanım var, likya yolu yürüyüşü yapalım, kamplı doğa yürüyüşü yapalım kafasına bürünebilirsiniz.

Konfor sıcaklığı mevzusu da bir diğer önemli konu. Örneğin aldığım Evolite tulumda konfor sıcaklığı -5 olarak gözüküyor. Maks. ise -12 derece gbi gözüküyor. Genelde uyku tulumlarının satışında yazılan maksimum soğukluk ısısı oluyor. Bu sene ne kadar motosikletle kış kampı yapacağız diye organize olmaya çalışsak da bir türlü organize olamadık. Bu tipte bir tulumu yazın veya baharda da da yanıma alıp battaniye gibi kullanarak 4 mevsim kullanabilirim diye düşünerek aldım. Şu ana kadar hiç dış ortamda kullanmadım ama sobayla ısıtılan bir evde sabah saattlerinde 5 derecelere kadar inen bir ortamda 2 gece kullandım. hiç ama hiç üşümedim.

Bu ürün eşinizle kullanacağınız zaman sağ ve sol olarak aldığınızda hem birbirine bağlanarak yekpare olabiliyor olması ve hacim sebebiyle uygun olduğu için tercihim oldu. Bu arada Kutup ayısı’nda sağolsunlar bu ürünü tavsiye ettiler ve haciminin az olduğunu, kaz tüyü olduğunuz ve -5 konfor olduğunu görünce hemen alma kararı aldım, internette araştıramadım. Eve geldiğimde araştırdığımda da çok keyifli bir çift gezgine rastladım. Onlar da bu uyku tulumlarıyla sırtçantalı olarak dünya seyahatine çıkmışlar. Onlara sorduğumda da bu tulumla bir sıkıntı yaşamadıkları cevabını aldım. Takip etmeniz için linkleri ; http://bizeherguntatil.blogspot.com.tr/

Neyse sonrasında tulumu bir kez kullandığımda ömür törpüsü olan fermuarlarını değiştirmek zorunda kaldım. Fermuarların elciği kapatırken uyku tulumuna takılıyor ve kafayı yemenize neden oluyor. Sorunu 2 tulum için toplam 20 TL harcayarak çözdüm. Bu konuda da Üsküdar’daki Fermuar hastanesinde ( http://www.fermuarhastanesi.com/ ) çözüm buldum. Fermuar,çıtçıt vs. gibi konulardaki tüm sıkıntılarınızı burada çözebilirsiniz.

Eğer siz de benim gibi huylu bir tipseniz ve parlak ipek, saten gibi kumaşlara dokunma konusunda takıntılıysanız uyku tulumu fikri baştan itibaren sinir bozucu olabilir.Tulumun içinde terlemenizi önleyen Pamuk çarşaflar olabiliyor. Hatta ipeğe dokunmaya sinir olmayanlar için ipek çarşaflar da var. Güzel memleketimde tabiiki bu gibi özel ürünleri bulmak biraz zor, bulunsa bile fiyat olarak yurtdışına göre yüksek fiyatta oluyor. Ben ebayden İngiltere’deki bir satıcıdan iki tulum için 2 pamuk çarşafı 80 lira gibi bir fiyata aldım.

Uyku tulumlarını ben aldığımda tanesi 200 lira gibi bir fiyattı. Malum kur artışlarından sonra şu anda 280 lira gibi bir piyasası var gibi gözüküyor.

2) Uyku Matı – Thermarest Ridgerest 
Uyku matı konusunda ağırlık hacim konusu dışında 2 önemli mevzu var.

Birincisi ısı yalıtımı, ikincisi ise sağladığı konforun hacmine/ağırlığına oranı.

Ben bu noktada yine Karaköy Kutup Ayısı’ndan Tolga arkadaşın önerisiyle Thermarest Ridgerest köpük matı seçtim. Şişme matlara göre fiyatı çok daha uygundu. Özellikle ısı yalıtımı konusunda başarılı bir mat. Hafif fakat hacim olarak büyük. Gece uykuda rahatlık itibariyle şişme matlarla kıyaslanamaz fakat outdoor aktivitesinde seçenekler ve çözümler mümkün. Katlı pamuk kıyafetlerle bu mat üzerine ekstra bir yumuşak katman oluşturulabilir. Veya yaklaşık 4 katı gibi bir fiyata daha ağır, hacim olarak daha düşük, konfor olarak daha yüksek bir mat tercih edilebilir. Yine bu familyadan katlanan bir Zlite isimli Thermarest ürünü var fakat duyduğum kadarıyla bu katlanma yerleri zamanla kesiliyormus. Benim ürün yuvarlanarak paketleniyor ve daha uygun.

Bu noktada şu soru akla geliyor. ne kadar çok kamp yapacağım.Kampta ne kadar konfora ihtiyacım var. Bunun için ne kadar yatırıma ihtiyaç duyuyorsunuz. Kampa giderken sırtımda sırtçantasıyla mı gideceğim, arabayla mı motosikletle mi gideceğim. Eşimle motosikletle uzun yolları konforlu bulmadığım için genellikle çadır organizasyonunu ya sırtçantalı ya da arabayla yapıyoruz. Arabayla çıktığımız seyahatlerde çift kişilik şişme yatak hem ağır hem hacimli olsa da taşınabiliyor. Birkaç günlük doğa aktivitesinde ise daha az konforlu bir matla idare edebiliriz. Zaten tek çıktığım motosikletli, offroad aktiviteli gezilerde yattığım yeri bilmediğim için Thermarest Ridgerest köpük mat yeterli olur diye düşünerek aldım. Yine kur artışından önce 2 tanesini 150 lira gibi bir ücrete almıştım. Piyasada 20 liraya da köpük mat var, salak mısın bu para verilir mi diyen arkadaşlar olacaktır. Fakat ısı yalıtımı ve ağırlık konusunda düşünerek bu ürünü tercih ettim.

Hiç kullanmamış olmama rağmen affınıza sığınarak araştırdığım kadarıyla şişme matlarla ilgili de atıp tutacağım. Bu konuda çok araştırmak lazım. 2 temel sorun gözleniyor, birincisi mat patlayabiliyor.Uyku esnasında patlarsa gece patlağı bulmakla bilmemne uğraşmak lazım olabilir. taş gibi zeminde yatarak bir gece geçirebilirsiniz. Tamir kiti vs. var mı aldığınız üründe, o gezi içerisinde tamir edebilir misiniz? Kalite olarak çok patlamaya meğilli bir ürün mü? Diğer konu ise matın zaman içinde kullandıkça bel vermesi ve muz gibi bir form alması. Bu da rahatlık için ikinci bir konu. Şişme matlar genellikle ağır oluyor ve katlandığında da yer kaplıyor. Bunu önlemek için kesenin ağzını açmak lazım. Araştırdığımda benim yukarıda bahsettiğim tarz bir köpük matı ısı yalıtımı için kullanarak, yarım boyutta şişme matı ise rahatlık için kullananlar olduğunu gördüm. Bu durumda köpük mat her halukarda yanınızda olacak, yarım ebatta ufak da olsa ekstra mat taşıyacaksınız. Kısacası bilemiyorum bu konuyu daha fazla kamp yaptıkça çözümleyeceğim. Yine şişme matlarda 2,5 cm üzeri bir kalınlık konfor için iyi sonuçlar verebiliyor. Bu noktada ben ileriye dönük olarak eğer yağtığım kamp sayısı artarsa yine Thermarestin şişme matlarından birini tercih edeceğim. Açıkçası bir sürü modeli var Thermarestin, almaya niyetlenmemek için çok incelemedim. 120 EUR gibi bir fiyata Thermarest marka ısı yalıtımı ve konforu iyi bir şişme mat tercih edebilirsiniz veya farklı markalardan alternatifler yaratabilirsiniz fakat benim gördüğüm kadarıyla katlanır hacim, ağırlık ve konfor üçlüsünü en iyi kurabilen markalardan biri thermarest. Fiyat olarak daha uygun ve bu üçlüyü aynı oranda sağlayan bir marka model biliyorsanız lütfen yorum olarak paylaşın ki ben de faydalanabileyim.

Gördüğüm kadarıyla Thermarest şişme matlarında bir avantaj da 2,5 cm ile 5 cm arasında çok fazla bir fiyat, ağırlık, hacim farkı olmaması. Ben bu sebeple ilerde alırsam 5 cmlik Thermarest şişme mat düşünüyorum.

Thermarest şişme matları www.bisikletgezgini.com
dan tedarik edebilirisiniz. Göztepe civarında çok şeker bir mağazaları var.

Thermarestin şişme mat için örnek bir ürün tanıtımı; katlı ebadını görebilmek için özellikle bu videoyu tercih ettim.

3) Çadır (Hannah) 
Çadır konusunda Gürkan Genç’in kullandığı Husky Bizam çadıra benzer bir çadır arıyordum. Yaklaşık 2,5 kg ağırlığında, sağlam iyi kaliteli bir ürün arıyorum. Şimdi modelini hatırlayamadığım Hannah marka çadırı Kutup ayısından aldım. Yaklaşık 250 lira gibi bir ücrete almıştım kur değişimlerinden önce.

Daha öncesinde Carrefourdan çadır almışlığım var. O da eşek ölüsü hacminde ve ağırlığında birşeydi. Ne akla hizmetse onu scooter tepesinde artçılı sürüşte taşımışım. Çadır konusunda çok bir bilgim yok, çok da araştırmadım. O sebeple çok atıp tutmayacağım. Yine ağırlık, hacim, fiyat üçgeni çevresinde kareket etmekte fayda var. Daha aldığım çadırı da kullanmadım. İlk kuruşta sıkıntı yaşamamak için evde bir kez kurup katladım o kadar. Nisan ayında yapacağımız dığa yürüyüşünde 3 gün süreyle sırtımda taşıyacağım.

Eğer sırtınızda taşıyacaksanız 1,5 KG ağırlığına kadar inen çadırlar var. Yurtdışında olup, burada olmayan çadırlar da var, araştırmak lazım. Çadır genel olarak konforu ve kişiselliği arttıran bir şey. Bunun yanında bivak denen bir olay daha var.Şu alttaki resme benzer birşey. Hergün çadır kur kaldır kim uğraşacak zaten aktiviteden sonra sepet gibi oluyorum küt yatıyorum derseniz, bu bir alternatif olabilir.

Yine konuyla ilgili detaylı bilgiyi de yine altta linkle veriyorum.

http://www.outdoorhaber.com/bivak-nasil-yapilir-bivaklama-ne-demektir/

4) Yemek seti

Hayatta en çok önem verdiğim konulardan biri olan uykuya dair üç ana başlıkta uzun uzun yazdıktan sonra diğer bir önemli konu olan yemeğe gelebiliriz. Bu noktada aktivitenin ne olduğu önemli. Motosikletle çıkılan uzun yollarda genellikle asfalta seyredildiği için bir şekilde yol kenarı yemek mekanları oluyor. O sebeple çok büyük bir problem değil. Fakat iş gece kampta kalmalı organizasyonlara gelince yemek konusunu da düşünmek lazım.

Bu noktada birden çok alternatif mümkün. Yapacağınız aktivite motosiklet sürüşü, özellikle de arazi sürüşünü yüksek oranda içeren bir sürüşse o zaman kendi yemeğini yapmak gerekli olabilir.Benim gibi açgözlü değilseniz ve yaşamak için yiyorsanız 3 gün piskevüt tarzı :) yiyecekler yiyerek idare edebilirsiniz.

Yemek seti olarak Trangia yemek setini aldım. Daha kullanmak fırsat olmadı. Şimdi bu seti hemen hemen tüm outdoor mağazalarda bulmak mümkün. Yemek için ısı kaynağı olarak 2 seçenek sözkonusu olabilir. Birincisi benzin ocağı, bu ekstra bir maliyet demek. Fakat motosiklet seyahati ise konu benzin bulma sıkıntısı olmayacağı için sıkıntısız olabilir. Bir dezavantajı benzin ocaklarının sesli çalışması. Yaşları bana yakın veya benden büyük olanlar tüplü lambaları hatırlarlar. Ona benzer daha yoğun bir ses sözkonusu. Doğayla yakınlaşmak istediğiniz bir anda bu sesi az süre de olsa duymak ister misiniz? Bir diğer konu ise arada sırada bu ocakların tamir gerektirmesi. Ben bu tamir işlerinde tam bir beceriksiz olduğum için bu da beni korkuttu.Ben trangia setin içinden çıkan alkol ocağı haznesini kullanıp ekstra masraf yapmamayı seçtim. 20 liraya bir matara aldım, içine de bir litre ispirto aldım mı işimi görürüm. Bir şekilde ispirto ocağının verdiği güç benzin ocağınınki kadar hızlı değil fakat kamp ve doğa aksiyonları biraz daha bünyeyi yavaşlatmak için diye düşünerek bu gibi manuel çözümleri tercih ettim. Bir de yine tüplü ocak seçeneği var. Bunu da eledim çünkü iki kamp aksiyonumun arasında uzun süreler geçebileceği için tüplü ocağı seçmedim. Fakat bu da iyi bir alternatif. Ocak konusunda çok dolu dolu bilgili şu sayfa işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

http://www.trekking.hacettepe.edu.tr/malzeme/o.html

Trangia tek başına komple bir set. Buna ek olarak çatal kaşık ve bardak ihtiyacınız olabilir. Titanyum bardaklar pahalı, denk getirip bir ara bir yerden alıcam. (Decathlonda uygun fiyatlı çelikler var)

http://www.trangia.se/english

Bıçak için bir her işte kullanmalık keskin çakı işinizi görebilir. Çatal ve kaşık için de ebayde Çin’den katlanabilir komik paralara alternatifler mümkün. Tahta kaşık ve çatal da hafif alternatif çözüm olabilir.

Ben yaklaşık max bir haftalık arazi sürüşlü bir motosiklet seyahatinde çorba olarak yanıma tarhana almayı düşünüyorum.Suyla karıştırılarak, ekstra bir yağa vs. gerek kalmadan pişirilebilir. Yine sucuk, kendi içindeki yağla pişirilebilir. Yine makarna da su da kaynatılarak belki yanına ketçap ve sucukla yenilebilir. Youtubede kolay hazırlanan yemek alternatifleri videoları çok mevcut.

Bunlara ek olarak yine yemek ısısını koruyan yemek kapları(termosları) ve sabah yapılan çayı ziyan etmeyip yanınızda taşıyabileceğiniz termoslar da kamplı aktivitelerde işinizi kolaylaştıracak ekstra ekipmanlar olabilir. Örneğin yoldan ayrılarak araziye gireceğiniz bir aktivite planlıyorsanız. İlk gece için yemekle uğraşmamak için yoldaki son yemek durağından alabileceğiniz sulu yemeği akşam ısıtmadan veya ihtiyaç halinde ısıtarak yiyebilirsiniz.

Ben yine kutup ayısından kur artışı öncesi 100 lira gibi bir fiyata alaaddin marka sefer tası aldım. Ürün mikrodalga fırına da girebiliyor. O sebeple günlük işe giderken yanıma aldığım yemekler için kullanmaya başladım bile.

Eğer rakım yüksekse çakmağınız ateş başlatmak için işinizi görmeyebilir. Kıvılcım çıkarıcı magnezyum çubukları hem askeri malzemeler satan dükkanlarda, hem ebayde, hem de outdoor mağazalarında mevcut. Çakınız yardımıyla ispirtonun veya kağıdın veya çalının üzerine kıvılcım düşürerek ateş başlatabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar.

Festina Lente,
Serhat Küçükler

Motosikletliyaşam

2,521 total views, 2 views today

Kendi profilinizden yorum yazabilirsiniz...

comments