Touratech1200 GS Rambler

  0
  774 okunma

  Touratech mühendislerinin geliştirmiş oldukları ve şimdiye kadar yapılmış en hafif 1200 cc enduro motosiklet.
  Proje ilk aşamada en hafif hard enduro motoru üretmek üzerine geliştirilmiş. Bu nedenle Touratech AR-GE ekibi motorun ilk ismini K199 olarak belirlemiş. Nedeni ise motorun 199 kg ağırlığı aşmamasıymış.


  Sonuç ise şimdiye kadar yapılmış en hafif 1200GS dönüşümü olmuş ve ortaya BMW MotorradMotorrad’ın kendi üretim bandından çıkan HP2 modelinin modern bir yorumu olan R1200 GS Rambler çıkmış.
  Touratech ve BMW Motorrad tam bir uyumluluk içinde yalnızca iki renk üretilecek olan rambler için iki farklı prototip geliştimişler. İlki siyah-gri-sarı Touratech renkleri ile olan ve diğeri ise BMW Motorsport renklerinin sembolü haline gelmiş beyaz, mavi ve kırmızı renkler.


  Kil modeli yapımı ve prototiplendirme ile tasarım uygulaması Murnau’daki TT-3D’de gerçekleştirilirken, teknik malzemeler ise Almanya Niedereschach’daki Touratech atölyelerinde gerçekleştirilmiş.
  Toruatech AR-GE departmanı Rambleri tasarlarken nasıl daha yüksek beygir elde ederizi düşünmüşler ve bu süreçte ufak bir değişiklik ile R1200R Raodster modelinin dişli kutusu ile R1200 GS’in şaft ünitelerini birleştirip bu sayede R1200 Rambler için 125 beygirlik doğrudan tekere iletilebilen yüksek torklu ve dayanıklı bir tahrik ünitesi oluşturmuşlar.


  Modelin geliştirilmesi sürecinde daima en hafif parçalar kullanılmaya çalışılmış. USD ön forks, Lityum-ion akü, alüminyum ve karbon fiber Akrapovic Exhaust System, titanyum alışım manifold ve egzost ara boruları ile ağırlık minimum değerlerde tutulmaya çalışılmış. Standart 1200GS verilerine göre kıyaslandığında ise ortaya 50 kg zayıflamış bir 1200GS çıkmış.
  Bunun dışında motosiklet ile uzun seyahatlere çıkılmasına olanak tanıyacak depo baştan tasarlanmış ve toplam 18 LT yakıt kapasileti depo ortaya çıkarılmış. Yani hem arazide bol bol eğlenirken hem de uzun yol yapabilecek bir hard-enduro motosiklet.
  Ramber’da son dikkat çekici özellik ise ön tekerde hafif alışım ve genelde enduro motosikletlerde görmeye alışık olduğumuz tek disk fren sistemi. Rambler’de bu disk ABS ile desteklenmiş ve güvenli fren mesafesi elde edilmeye çalışılmış.


  Kısaca sizler için Touratech R1200 GS Rambler’ı tanıtmaya çalıştım. Modelin henüz iki adet olduğunu ve BMW Motorrad üretim bandına henüz girmediğini belirtmek isterim. Bu nedenle fiyatı hakkında bir bilgiye sahip değiliz.
  Tahminimce 2017 sonuna doğru motorun üretimi ile biz de BMW Motorrad showroomlarında R1200GS Rambler ile tanışma fırsatını elde ederiz.
  Hepinize sağlıklı ve mutlu bir hafta dilerim.

  Arka Çanta

  1,077 total views, 3 views today

  Kendi profilinizden yorum yazabilirsiniz...

  comments