Max Biaggi

0
1.499 okunma

Massimiliano “Max” Biaggi (26 haziran 1971 Roma)  Uzun kariyeri boyunca sadece 4 kez oda üst üste 250 cc şampiyonluğu kazanmış yeni Doohan eski Rossi karışımı Motosiklet yarışçısı.

125 cc

Max çocukluk yıllarında futbola meraklıydı. Roma da ki maddi durumu iyi aile çocuğu olması rahat geçen çocukluk onu her zaman yarış öncesinde ki asil duruşun sebebiydi. Bir doğum gününde alınan motosiklet bütün zevklerini değiştirdi. Onyedi yaşında  Italian Sport Production Championship ile başlayan motosiklet pilotluğu kariyeri 18 yaşında 250 cc motogp kategorisine geçmesine imkan verdi.

250 cc

1991 yılında, kategori atlayan çaylak Max, sadece 4 yarış ta toplam 7 puanla sezonu 27. bitirir. İkinci sezon yine Aprilia ile 12 yarışta 5 podyumla sezonu 5. bitirmeyi başarır. Yükselen değer olduğunu gören Honda transferini açıklar. Honda ile çıktığı 14 yarış sonunda yine 5 podyum ile sezonu 4. bitirdi. Fakat Japon İtalyan bu kez uyuşamamıştı. Başarılı sayılabilecek sezon geçirmiş olmasına rağmen Aprilia ya geri döndü ve şampiyonluklar serisine başladı. 3 yıl boyunca Aprilia ile açık ara dünya şampiyonu oldu.  250 cc deki son yılında bu kez Honda ile şampiyon olarak kariyerine 500 cc de devam etmaya başladı.

British Bike GP

500 cc

Bu seride ilk yılında dönemin en iyilerin rakibi olmuştu. Geçen yılın Şampiyonu Mick Doohan, Uzun süre beraber yarışacağı Carlos Checa, diğer ispanyol Alex Criville, Bezilyalı Alex Barros, japon pilotlar Norick ABE ,Tadayuki OKADA ,Nobuatsu AOKI ve diğerleri 500 de ilk yılını yaşayacak korsan lakaplı zengin çocuğun kendilerini geçmesine engel olamadılar. İlk yılını Dohaan arkasında ikinci tamamladı. 98 yılında Yamaha ile anlaşan Korsan sezonu 4 sırada bitirdi. Aynı yıl bir başka efsane 250 cc de şampiyon olmuş ve 500 cc ye göz kırpıyordu. O taşralı çocuk 2000 yılında 500 cc ye çıktığı ilk sene biaggi nin önünde sezonu ikinci sırada bitirirken Honda nın altın yılları başlıyordu. 500 cc nin son yılında Rossi nin yine arkasında kalmış ve sezonu bu sefer ikinci bitirmişti. Zaten bu dönemden sonra zengin çocuk fakir köylü rekabeti herkesin gözü önünde hatta bazen yarış dışında bile yaşanacaktı.

Max Biaggi of Italy (R) sprays champagne

MotoGp

Bazı tesadüflerin karşı karşıya getirdiği zengin çocuk fakir köylü hikayesi Efsanelerin arasına girebilecekken silik ama bilinen bir kariyerin kaderini motoseverlerin önüne seriyordu. 4 zamanlı ve dev makinaların yarıştığı ilk sezonda aynı önceki sene olduğu gibi Biaggi nin önünde Rossi açık ara dünya şampiyonu oldu. Sezon boyunca 11 yarış kazanan Rossi yi sadece 2 si birincilik toplam 8 podyumla geçmek mümkün olmayacaktı tabiki.  2001 Suzuka da yaşananlar kaybedenin kazanmak için başka yollara başvurabildiğinin ve aynı zamanda kazanmak için sadece savaşmak gerektiğinin kanıtıydı. Biaggi Rossi ye attığı dirsek le menevi olarak yarış kariyerini bitiriken Rossi bir tur sonra onu geçtiği virajda orta parmağını göstermiş ve kendisinin haklılığını sadece savaşarak kazanabileceğini kanıtlamıştı.

Biaggi 2005 Takım arkadaşı Nick Hayden arkasında kalarak 5. bitirdi. bu onun MotoGp kariyerinin son senesiydi. Zira Kabus dolu geçen yıllarda kendisinden çok şey beklenirken o hiç şampiyon olamadan ayrılıyordu.  ‘2006 da yarışmayan Max 2007 de WSBK da yarışmaya karar verdi. 2007 de 17 podyumla sezonu 3. bitirdi. MotoGP ye göre daha kolay olan bu sınıfta başarılı olmak onu nekadar tatmin edebilir bilinmez ama o yarışlar öncesi o vakur zengin çocuk duruşunu hiç bozmadı. WSBK daki 5 yıl boyunca iki kez Aprilia ile dünya şampiyonu oldu. Ancak hiç bir şampiyonluk ta Rossi gibi eğlenceli kareografiler yapamadı.

Kariyeri boyunca hep anılan ismi dışında neredeyse tam bir hayal kırıklığını aşamadı.

2012 de aktif motosiklet sürücülüğü kariyerini 41 yaşında noktaladı.

max-biaggi-confirmed-as-sbk-co-commentator-debuts-at-phillip-island_1

2,751 total views, 10 views today

Kendi profilinizden yorum yazabilirsiniz...

comments

TEILEN
Önceki İçerikAprilia
Sonraki İçerikDakar 2015 Türkiye
Türkiye ve Dünya dan Motosikletle ilgili haber,bilgi,detay ne varsa toplamaya ve 5 yıldır burada paylaşmaya çalışıyoruz. 25 yıllık ciddi motosiklet kariyerimizi en iyi şekilde kullanmak, artık hayatta olmayan dostlarımızı anmak yanımızdakilerle güzel günler geçirmek istiyoruz.