Shark Explore R Carbon incelemesi

0
1.063 okunma

Bu inceleme Kaan Özkan tarafından Motosikletli Yaşam Blog için yazılmıştır.

Motora kafan rahat bineceksin hacı abi. Her açıdan kafan rahat olmadı mı olmaz o iş. Kafanın neyin içinde olduğu da rahatlığı etkileyen faktörlerden biri. Kask kötü oldumu olmaz. Klişeler herkes tarafından biliniyor sanırım, “Önce ekipmanı al, motor kolay.”, “Kaska bütçe ayır.”, “Önce kask parası.” Falan diye uzayıp gider. Kolay mı öyle diye sorarlar adama. Arai almaya kalkıyorsun dokunan ellerini kırıyorlar. Dünyanın parası. E diyorsun madem Shoei alayım bakıyorsun çok para. Takıyorsun kafana tam olmuyor. Oydu, buydu derken ben kendi kaskımı buldum. Shark Explore R Carbon.

Bana bir ağabeyden öte olan Serhat KÜÇÜKLER desteğini esirgemedi. Benden çok araştırdı dersem yalan olmaz. Beraberce listede olan kasklara bir bir baktık. Shark onlardan biriydi. Karşılaştırma alternatifim çok yok bundan önce sırasıyla HJC, Vemar, Axo, Nitro kullandım. Biri enduro diğerleri Full-Face kask olmak üzere. Neyse gittik Anes Motor’a Shark Explore R var listede. Kaskı bir taktım, çıkartasım gelmedi. İnanılmaz rahat. Bir de kaskın kendi parçalarıyla Voltran oluşturabiliyorsunuz.

shark1

Vizör ile full-face kask ya da gözlüğü ve tereği ile enduro kask olabiliyor kendileri. Vizör kendinden buğu yapmaz özellikli, gerçi yağmurlu havalarda buğu yapmasa da içi nemleniyor görüş kaybı oluşuyor bir pinlock her durumda şart gibi duruyor. Fotoğraflarda görüş açısı dar gibi duruyor aklımızda var olan bir soru işareti de oydu, lakin kaskı takınca öyle olmadığını görmüş olduk. Bu arada gözlük yabana atılacak gibi değil Carl-Zeiss tarafınan üretilen bir cama sahip. Gözlük görüşü süper. Karanlık cam var üstünde lakin gece görüşünü düşürmüyor. Yine de gece gözlükle kullanmamakta fayda var. Terek vizörün mekanizmasına takıldığı için terek ile birlikte vizör kullanamıyorsunuz. Birini seçmek durumundasınız. Gözlük için kask üzerinde iki adet vida var, bantların uçlarındaki plastiklerle buralara takıyorsunuz. Tek elle açabilmek için sol tarafta küçük bir tırnak var, onu çekiyorsunuz ve gözlük tek taraftan serbest kalıyor. Enduro kasklara sonradan aldığımuz Quick Strap uygulaması kaskın orjinalinde var üstelik yapıştırma falan olmadığı için, yan yattı, çamura battı, düştü, koptu yok.

shark

Boyun altına doğru uzatılmış bir parça var, çene altı rüzgarını bir hayli kesiyor. Aynı zamanda fermuarlı bir haznede windstopper barındırıyor kask. Gerçekten güzel bir çok defa kullandım çok konforlu hale geliyor. Kask üzerinde güneş vizörü de mevcut. Solda basit bir mekanizma ile açılıp kapanıyor. Gerçekten çok pratik. Bir de vizörün çok az açık kalmasını sağlayan bir tırnaklı mekanizma var. Bu da yağmurlu havada alternatif haline geliyor. Ha unutmadan, havalandırması gerçekten güzel iş yapıyor. Özellikle çene kısmı süper bir hava akışı sağlıyor.
Diyorsunuz ki kardeşim kaskı ne kadar çok övdün tamam kaskın süper kes artık… Gelelim hoşnut olmadığım yönlerine, ses olayı bunlardan biri. Kaskın dışında çok çıkıntı mekanizma vs. Olduğu için rüzgar sesi fazla. Lakin dış ortam sesinden vizörü kapattığınız an tamamen izole oluyorsunuz. Dış ses yalıtımı başarılı fakat rüzgar sesi ciddi seviyelerde dolaşıyor.

sharkdeniz

Terek vidası terek stabilizasyonunu sağlamıyor. İstediğiniz açıda tutamıyor yukarı doğru kayıyor sürekli rüzgardan bu da rüzgarın kafanızı geri atmasına sebep oluyor. Ufak modifikasyonlar ile çözülemeyecek bir sorun değil. Kask mikrometrik çene bağlantısına sahip. Double D olsa sanırım tadından yenmez. Double D’ye alışık olduğum için alışmam biraz zaman aldı ama kendisiyle seviyeli bir ilişkimiz var şu an.
Kask içinden 3M reflektif bantlar çıkıyor onu da her yere yapıştırıp, sade bir gelin eşeği yaparsanız görünürlük sorunu ortadan kalkıyor. Fransızların bu kadar detay çalışmaları beni şaşırttı açıkçası.
Ağırlık aerodinamik falan hiç bahsetmedik ama kask yok gibi. Şu sıralar kask bakıyorsanız bir deneyin derim. Bir gün Daft Punk kıvamında gezerken ertesi gün normal kask ile dolaşabilirsiniz. İleride eklemeler yapabilirim şimdilik izlenimlerim bunlar, kafanız rahat olsun.

motosikletliyaşam

815 total views, 4 views today

Kendi profilinizden yorum yazabilirsiniz...

comments