2018 Niken

Yamaha, NIKEN ile motosiklet alanında tamamen yeni bir çağı başlatıyor: benzersiz hisler sunan bir sürüş devrimi. Virajlı yollarda eşsiz bir özgüven ile kolayca hareket ettiğinizi hayal edin. Motosiklet üzerinde yaşayacağınız bu yeni his kayakçıların dönüş yaparken yaşadığı deneyim kadar heyecan vericidir.

0
400 okunma

Yamaha üç tekerlekli yatabilen ilk motosikletini tanıtıyor

Yamaha yaratıcılıktan güç alan bir şirkettir. Temmuz 1955’te Yamaha Motor kurulduğundan beri merkezi Iwata’da bulunan şirket, iki tekerlekli araç piyasasının yapısını değiştiren en yenilikçi ve etkili motosiklet ile scooter’ları geliştirdi ve satışa sundu.

Yenilik, motosiklet sektöründe çok önemli bir faktördür. Yamaha orijinal ve heyecan verici yeni teknolojiler ile radikal yeni konseptler geliştirme hedefini gerçekleştirmek için her zaman geleceğe yönelik hareket eder. Üç tekerlekli yatabilen ilk motosikletin satışa sunulması, şirketin yeniliğe olan bağlılığını göstermektedir. Bu motosiklet, Yamaha’nın heyecan verici ve çeşitli modelleri ile nasıl “Kalp Atışlarınızı Hızlandırdığına” (Revs Your Heart) iyi bir örnektir.

Dünyanın çok tekerlekli ilk seri üretim motosikleti

Yamaha, Ekim 2015’te düzenlenen Tokyo Motor Show’da geleceğe dair heyecan uyandıran üç tekerlekli motosiklet konsepti MWT-9 prototipini tanımıştı. Yalnızca iki yıl sonra Yamaha NIKEN adlı tamamen yeni ve dünyadaki bir ilk olan çok tekerlekli seri üretim motosikletini tanıttı. Bu araç tamamen yeni bir deneyim için geleceğe yönelik düşünen sürücülere yeni olasılıklar sunuyor. Japoncada “İki Kılıç” anlamına gelen NIKEN sözcüğü, iki kılıçla dövüşme tekniğinin keşfedildiği 17.yüzyıl Japonya’sından geliyor. Bunun çığır açan bir teknik olduğu kanıtlandı ve savaş sanatlarında yeni bir çağı başlattı.

NIKEN: Benzersiz bir özgüven ile viraj alan sportif motosiklet performansı

Bu yenilikçi motosiklet tipinin verdiği his, yol tutuşu ve görüntünün eşi benzeri yoktur. Diğer motosikletlerden farklı olmasının yanı sıra NIKEN’in yol tutuşu özellikleri sürücüler için hiç yabancı değildir.

Yatabilen iki ön tekerlek düzeninde kullanılan Yamaha’ya özel gelişmiş teknoloji, yüksek seviyede çekiş sunar. Böylece virajlarda yüksek performans gösterir ve NIKEN sürücüsüne benzersiz bir özgüven ile virajlı yollarda kolayca ilerleme imkanı sağlar. İki ön tekerlek olması, iki ön lastik ve iki ön fren seti olduğu anlamına gelir. Bu sayede çekiş ve frenleme kabiliyeti yoldaki tüm motosikletlerden daha iyidir!

YAMAHA NIKEN: Sürüşte Devrimi Yakalayın

NIKEN’in benzersiz yatabilen çok tekerlekli (LMW) sistemi, son derece sportif ve güven veren yol tutuşu özellikleri sunar. Ayrıca çok çeşitli yüzey koşullarında viraj alırken daha gelişmiş denge ve yol tutuş hissi verir.

Yamaha mühendisleri NIKEN’in klasik motosikletlere benzer bir karakteri olması için kapsamlı çalışmalar yapmıştır. Sürücülerin büyük kısmı sürüş tarzını değiştirmeden iki tekerlekli motosikletlerden Yamaha LMW sistemine kolayca geçiş yapabilir. Ancak viraja girdiği anda daha fazla güven ve keyif hissi ile dolan NIKEN sürücüleri daha az stres ile daha fazla eğlenceye ulaşacaklardır. NIKEN’in sportif yol tutuş performansı, yüksek donanım seviyesini tamamlayacak şekilde tasarlanmıştır ve sürücülerin yüksek torklu 847cc 3 silindirli motorun potansiyelinden en iyi şekilde yararlanmasını sağlar.

Geleceğe yönelik cesur tasarım

NIKEN’in kaslı ve atletik gövde tasarımı, Yamaha’nın bu yenilikçi 3 tekerlekliyi enerji dolu bir sürüş için tasarladığını açıkça göstermektedir. İki ön tekerlek, geleceğe yönelik kaput tasarımı ve entegre yakıt deposunun akıcı bir şekilde hareket ederek birleştiği odak noktasını oluşturur; NIKEN’in cesur ve benzersiz profilini vurgulayan, öne yakın ve benzersiz bir kütle görüntüsü sunar.

Yamaha tasarımcıları, LMW sisteminde kullanılan benzersiz teknolojiyi vurgulamak istediler ve sistemi gizlemek yerine Yamaha’ya özel mekanizmaların yapısını ve parçalarını herkesin görebileceği şekilde yerleştirdiler.

Sürücü gözünden bakıldığında NIKEN’in sağlam, geniş omuzlu görüntüsü ince yakıt deposu ile zıtlık oluşturur ve başka bir motosiklette görülmeyen benzersiz bir sürüş tarzı sunar. Yukarı doğru kavisli biçimde yükselen ana selenin geniş ve düz bir tasarımı vardır. Arkadan mükemmel bir şekilde destekleyerek yüksek konfor sunar.

İkili LED far, sportif ve hafif kaporta

Aracın sportif ön yüzünde, kavisli bir şekilde aşağı doğru inen aerodinamik kaporta içinde bulunan iki LED far vardır. Bu tasarım, caddelerde gördüğünüz tüm araçlardan farklıdır. İki sinyal lambası ile öndeki iki tekerleğin sağlam ve yere iyi basan görüntüsü vurgulanır.

Geniş burun kaportası ve sportif ön cam, NIKEN sürücülerine doğa koşullarına karşı iyi bir koruma sağlar. Doğal sürüş konumu sunan gelişmiş LMW, heyecan verici virajlara girmekten hafta sonu sportif bir gezintiye kadar her türlü yolculuğa hazırdır. YZF-R1’den türetilen aynalarda entegre LED sinyal lambaları vardır. Aynalar, sürüş konumu değiştiğinde bile sürücüye arkayı kolayca görebilme imkanı sunar.

Geniş omuzlu ön taraf ile zıtlık oluşturan ince ve yukarı doğru yükselen arka kısım ile ayrı plaka tutucusu, kıvraklık hissi katmaktadır. Bu sayede NIKEN’in Avrupa caddelerine tamamen yeni bir görünüm getirmesini sağlayan çığır açıcı tarzı vurgulanır.

Hibrit çelik ve alüminyum iskelet

NIKEN, çok çeşitli sürüş koşullarında yüksek performans için tasarlanmıştır. Düz sürüş sırasında yüksek denge ve sportif viraj alma kabiliyeti için özel olarak yeni bir hibrit iskelet tipi geliştirilmiştir.

Manifold bölgesi dökme çelikten yapılmıştır. Salınım kolu pivot bölgesi, dökme alüminyum ve bu iki sistemi birbirine bağlayan ana iskelet ise çelik borulardan yapılmıştır. Gereken mukavemet, sertlik ve esneklik seviyesini en çok ihtiyaç olan durumlarda sunan bu hibrit tasarım, yatabilen iki tekerlekli ön bölümün yere sağlam basma ve doğal duruş hissini geliştirir. Mükemmel yol tutuş performansı ile sportif motosiklet kıvraklığı sağlar.

Dengeli şasi tasarımı

NIKEN’in benzersiz LWM 3 tekerlekli yapısı, klasik motosikletler ile karşılaştırıldığında yeni bir boyutun kapılarını açar. NIKEN’in yol tutuşu performansını optimize etmek için 552 mm uzunluğunda alüminyum salınım kolu kullanılmıştır. Bu salınım kolu, MT-09 tasarımından 15 mm daha uzundur ve uzunluğun daha fazla olması viraj alırken güçlü bir denge hissi sağlar.

Bir diğer önemli tasarım öğesi, sürüş konumudur. NIKEN sürücüleri, MT-09 ile karşılaştırıldığında arkaya yaklaşık 50 mm daha yakın oturmaktadır. Bu oturma konumu sürücü ağırlığını ön ve arka arasında ideal bir şekilde yarı yarıya dağıtmayı sağlar, doğal yol tutuş ve direksiyon hissi elde edilir.

Çift “dış” baş aşağı ön çatal

Sportif bir motosikletin yol tutuşu kabiliyetini elde etmek için NIKEN’in maksimum yana yatma açısı 45 dereceye kadar uzanmaktadır. Bu da Ackermann çift akslı direksiyon mekanizması ve tekerleklerin dışına takılı dirsekli süspansiyon sistemi sayesinde mümkün olmaktadır.

Çift “dış” baş aşağı ön çatalda sürücünün kendisi için en uygun süspansiyon ayarını yapabilmesini sağlayan yukarı ve aşağı hareket sönümlemeyi ayarlayan mekanizmalar vardır. Nispeten dar olan 410 mm iz genişliği, NIKEN’in doğal direksiyon hissine katkıda bulunur ve toplam genişliğini minimum seviyede tutar.

Tamamen ayarlanabilir arka süspansiyon

NIKEN’in arka süspansiyonunda ön yükleme, aşağı hareket ve yukarı hareketi sönümleme seviyeleri tamamen ayarlanabilir. Böylece sürücü, süspansiyonu farklı koşullara uyacak şekilde ayarlayabilir ve ön yük alet kullanmadan kolaylıkla ayarlanabilir.

Mükemmel viraj alma performansı için 15 inç iki ön tekerlek İki ön tekerleği sayesinde yüksek kavrama kabiliyeti ve denge hissi sunan NIKEN, virajları kolayca alacak şekilde geliştirilmiştir ve virajlı yollarda heyecan verici bir sürüş imkanı sunar.

Bu yatabilen çok tekerlekli araca 15 inç iki ön tekerleğinin benzersiz gereksinimlerini karşılamak için geliştirilmiş 120/70R15 V tipi lastikler takılmıştır. Yüksek yol tutuş, aşınmaya karşı direnç ve ıslak yolda sürüş kabiliyeti sunan bu lastikler, NIKEN’in üstün viraj alma performansına katkıda bulunur.

298 mm çaplı iki ön disk freni

298 mm çaplı iki ön disk freni, yüksek seviyede frenleme performansı sunar. İki ön tekerleğin sağladığı büyük yüzey temas alanı sayesinde NIKEN hızlı ve verimli bir şekilde durabilir. Arka frende büyük çaplı bir 282 mm disk vardır. Üç tekerlek üzerinde çalışan bu üç büyük çaplı disk sayesinde NIKEN sürücüleri yüksek kontrol kabiliyetine sahiptir.

Yenilenmiş 847cc CP3 motor

Yeni NIKEN’e güç veren 847cc 3 silindirli motor, özel olarak büyük başarı gösteren popüler model MT-09’daki motoru temel alarak geliştirilmiştir. Bu motor, Tracer 900 ve XSR900 modellerinde de kullanılmıştır.

Bu yüksek torklu çapraz akışlı motor, NIKEN’in benzersiz gereksinimlerini karşılamak için özel yakıt enjeksiyon ayarlarına sahiptir. Bu ayarlar, bu sıra dışı yeni motosikletin performansını en uygun olduğu ortamda, yani virajlı dağ yollarında gösterebilmesi için tasarlanmıştır. Ayrıca mükemmel sürüş kabiliyeti ve daha yumuşak kalkış imkanı sunan yeni tasarlanmış bir krank mili vardır.

NIKEN sürücüleri YCC-T, D-MODE, Hız Sabitleyici ve Çekiş Kontrol Sistemi gibi en yeni elektronik kontrol teknolojilerinin yanı sıra A&S debriyaj ve çeşitli sürüş koşullarında yüksek kontrol kabiliyeti ve keyifli sürüş imkanı sunan Hızlı Vites Değiştirme Sistemine sahiptir.

R serisi tipinde alüminyum yakıt deposu

NIKEN’in yüksek kalitesi ve üstün donanım seviyesi, YZF-R1 ve YZF-R6 modellerinde kullanılan gelişmiş teknoloji ile üretilen, estetik şekilli alüminyum yakıt deposu ile vurgulanmaktadır.

Geniş omuzlu ön kaporta ile kesintisiz bir şekilde birleşen yumuşak, akıcı tasarıma sahip olan bu hafif yakıt deposunda, dizle kavrama alanını sağlam kılan ve sürücünün serbest hareket edebilmesini sağlayan içbükey yüzeyler vardır. 18 litre kapasitesi olan bu yüksek kaliteli hafif alüminyum depo, 300 km üzerinde sürüş menzili sunar. Böylece NIKEN sürücüleri yakıt almak için sık sık durmadan büyük mesafeler gidebilirler.

LCD ekranlı kompakt gösterge paneli

NIKEN’in yüksek kaliteli görüntüsünü ve hissini güçlendiren başka bir özellik, LCD gösterge panelinin siyah arka planıdır. Bu ekranda sürücüye tüm önemli bilgiler gösterilir. Ekran gece ve gündüz mükemmel bir şekilde görülebilir.

NIKEN: Yepyeni bir sürüş deneyimi yaratır

NIKEN, yüksek performanstan çok daha fazlasını sunar. Üstün donanım seviyesi ve geleceğe dönük tasarımı ile sürüş kontrolü açısından tamamen yeni bir standart belirler ve her yolculukta sürücünün yaşadığı eğlenceyi ve keyfi artırır. Güven verici denge ve kontrol kabiliyeti hissi, çift ön tekerlek düzeni ile elde edilmektedir. Bu türden bir araç arayan birçok deneyimli sürücü bu özelliği son derece cazip bulacaktır. NIKEN, motosiklet dünyasında uzun yıllardır görülen en önemli gelişmelerden birini temsil etmektedir. En iyi viraj alan motosikleti sunuyoruz. 2018’in ikinci yarısında Avrupa yollarında yeni bir efsane görülecek.

Yamaha NIKEN’in Önemli Özellikleri

 • Motosiklet sektöründe tamamen yeni bir konsept
 • Benzersiz viraj alma kabiliyeti
 • Ön bölümdeki yol tutuş, özgüven ve frenleme açısından özel bir deneyim sunar
 • Sıra dışı tasarım
 • Gelişmiş yatabilen çok tekerlekli teknoloji
 • Derin yana yatma açısı, maksimum 45 derece
 • Çift baş aşağı ön çatallı Ackermann direksiyon
 • Dökme alüminyum salınım kollu hibrit çelik ve alüminyum iskelet
 • Sürücü ağırlığı ön ve arka arasında yarı yarıya dağıtılır
 • 847cc, 3 silindirli, sıvı soğutmalı, DOHC CP3 motor
 • Özel yakıt enjeksiyon ayarları ve optimize edilmiş krank mili dengesi
 • LED ön ve arka farlar
 • Entegre LED sinyal lambaları olan YZF-R1’den türetilmiş aynalar
 • 410 mm iz genişliği olan iki adet 15 inç ön tekerlek, 17 inç arka tekerlek
 • YCC-T
 • 3 motor çalışma modu olan D-MODE özelliği
 • Hız Sabitleyici, 50 km/saat üzerindeki hızlarda çalışır
 • 2 modu ve kapatma imkanı sunan Çekiş Kontrol Sistemi
 • Vites küçültürken daha fazla denge için A&S debriyaj
 • Sarsıntısız bir şekilde vites büyütmek için Hızlı Vites Değiştirme Sistemi
 • LCD ekranlı kompakt gösterge paneli
 • 18 litre alüminyum yakıt deposu
 • Tamamen ayarlanabilir arka süspansiyon
 • 298 mm boyutunda iki ön disk fren ve 282 mm arka disk fren
 • 12 V DC güç çıkışı

Stok Durumu ve Fiyat

Avrupa pazarı için üretilen ilk 2018 model NIKEN motosikletler, İnternet üzerinden satın alınabilecektir. Çevrimiçi rezervasyonun başlangıç tarihi ve NIKEN’in fiyatı önümüzdeki aylarda duyurulacaktır.

898 total views, 8 views today

Kendi profilinizden yorum yazabilirsiniz...

comments