R 80 GS Lerden R 1200 GS ADV Lere Hep Aynı…BMW…

0
378 okunma

BMW R 80 GS ten BWR R 1200 GS ADV lere hep aynı…
Hep bir viraj kabiliyeti,hep bir frenleme kabiliyeti,kolay mekanik işçilik…
Bir Hondanın,Bir Yamahanın,Bir KTM in de kendilerine fiziki üretimlerine göre artıları vardır dezavntajlarını peşlerinde getiriren
BMW yi diğer motorlardan ayıran iki özellik vardır 1)Harika bir denke 2 Harika Frenleme
BMW sizleri istediğiniz yere en hızlı,en rahat gtörümez ama sizi istediğiniz yere en güvenli götürür…

BMW R 80 GS Üretim yılında 2000 leri bulan güzel bir satış yakaladı
1984 deki Dakar şampiyonları BMW R 80 GS ler üzerindeydiler (Arka fren sistemi Kampana idi)
Her geçen yıl yeni bir teknoloji ile BMW kendini geliştirdi Yeni nesil GS’te yük değişimlerini dengeleyen Paralever sistemini patentledi.
İşte BMW yi BMW yapan başlıca özellikler bunlardır Kısaca anlatalım :BMW önce çıkan iki yenilik 1 Telelever 2 Paralever Telelever :Ön suspansiyon sistemidir İki önemli fonksiyonu var, 1) Direksiyon işleminden dogan vibrasyon, darbe, ve daha önemlisi yanal yukleri gidona iletmemek.
2)Frenleme yapıldığında motosikletin one “çökmesini” onlemek.Motor yere paralel kalir,
Paralever :Arka suspansiyon sistemidir. En onemli ozellikleri 1) frenajda tekerlegi yerde sabitlemek 2)Tumsekli bir arazide “saft efekti” ni ortadan kaldirmak.
İzah edecek olursak Paralever sisteminde temas noktasi sadece yukari-asagi iner cikar, cekis, guc aktarimi,fren emniyeti ve surus konforu etkilenmez.
Diğer sistemlerde ise durum farklıdır temas noktası ileri ve geri gider bu sürüşün güvenliliğini azaltır
Aşağıdaki fotoğrafları inceleyebilirsiniz

 

BMW R 80 GS Üretim yılında 2000 leri bulan güzel bir satış yakaladı
1984 deki Dakar şampiyonları BMW R 80 GS ler üzerindeydiler (Arka fren sistemi Kampana idi)
1994 Yıllarında BMW Harika oluşumlar içerisindeydi 850 ve 1100 Cm3’lük dört sübaplı ve enjektörlü GS’ler üretilmeye başlandı.
1999 Michael Martin ve Kızarkadaşı ‘Dünyanın Tüm Çölleri Boydan Boya’ Projesine GS ile tekeri döndürdü

2000 Boksor motordan farklı olarak tek Silindirli F 650 GS adını aldı Enjektöre kavuştu ve R 1150 GS’in dizaynına benzetildi
2000 Büyük bir başarı Dakar Rallisinde ilk dört sırada BMW.3 tanesi tek silindirli F 650 idi.2002 Yılında ADV modeli…Daha büyük bir benzin deposu İlerleyen zamanda inceleşmiş sele Çelik hidrolik hortumlarıyla gelişim devam etti
Tabiki son zamanlarda BMW elektroniğindne uzun yola yalnız çıkılması riskli gösteriliyor BMW bilgi ve birikim isteyen bir araçtır çünkü BMW bir motosikletten daha fazlasıdır BMW Ve diğer bazı eski modellerde hedeflenenlerden biri de bozulan yahut işlevini yitiren parçanın yerine bir kamyondan yahut bir araçtan o işlevi görecek parçanın uydurulmasıdır

BMW Bir Motosikletten Daha Fazlası…

1,165 total views, 6 views today

Kendi profilinizden yorum yazabilirsiniz...

comments

TEILEN
Önceki İçerikKenan Sofuoğlu İtalya’da Ardına Bile Bakmadı!
Sonraki İçerikJaponlar Bende Varım…
Türkiye ve Dünya dan Motosikletle ilgili haber,bilgi,detay ne varsa toplamaya ve 5 yıldır burada paylaşmaya çalışıyoruz. 25 yıllık ciddi motosiklet kariyerimizi en iyi şekilde kullanmak, artık hayatta olmayan dostlarımızı anmak yanımızdakilerle güzel günler geçirmek istiyoruz.