Pedrosa kazandı, Marquez şampiyon oldu!

MotoGP şampiyonasının Valencia'da gerçekleştirilen son yarışını Repsol Honda'dan Dani Pedrosa kazanırken, takım arkadaşı Marc Marquez şampiyon oldu.

0
292 okunma

Marquez’in favori olarak başladığı yarışın büyük bölümünü Tech 3 Yamaha’dan Johann Zarco lider olarak götürse de son turlarda geçmeyi başaran Pedrosa kazanan isim oldu.

İlk sırayı koruyamayan Zarco 2. olurken Marquez, liderlik için yaptığı atak sonucu ilk virajda pist dışına çıkmasına rağmen piste dönmeyi başardı ve 3. olarak 4. MotoGP şampiyonluğunu kazandı.

Dovizioso’nun şampiyonluk için yarışı kazanması ve poleden başlayan Marquez’in ilk 11 içinde yer alamaması gerekiyordu, İtalyan sürücü dokuzunculuktan hızlıca yükseldi ve Ducati’den takım arkadaşı  Jorge Lorenzo’nun arkasına geldi.

Marquez ilk turlarda lider gitti ancak dördüncü turda Tech 3 Yamaha’dan Johann Zarco onu 6. virajda geçerek tempoyu ayarlamaya başladı.

Zarco, Marquez, Dani Pedrosa, Lorenzo ve dördüncülük için takım arkadaşıyla çekişen Dovizioso’dan oluşan beş kişilik güçlü bir grubun lideriydi.

Ancak Lorenzo İtalyan takım arkadaşına yol vermedi ve 13 turun sonunda kendisine, şifreli “Önerilen Kod 8” mesajı gösterildi.

İspanyol pilot sürekli olarak kendisine gösterilen bu mesaja uymadı ve Dovizioso’nun önünde gitmeye devam ettiği birkaç turun ardından kendisine “-1” gösterildi.

20. tura kadar bu sıralama değişmedi, sonunda Marquez kısa bir süreliğine Zarco’yu geçti ancak Marquez, 23. turda zorlarken az daha şampiyonluk hayallerini yok ediyordu. 1. virajdaki frenleme noktasını tam hesaplayamadı ve neredeyse düşerken motosikletini kaldırmayı başararak pist dışına taşarak piste geri döndü.

Marquez, pist dışı ziyaretinin ardından Zarco, Pedrosa, Lorenzo ve Dovizioso’nun ardında beşinci olarak yarışa geri döndü.

12 tur Dovizioso’yu tuttuktan sonra Lorenzo, yarışın bitmesine 6 tur kala 4. virajda kaza yaptı. Aynı tur içerisinde Ducati’nin şampiyonluk umutları da Dovizioso’nun 8. virajda düşmesi ile sonraki seneye kalmış oldu.

Bunun sonucunda Marquez üçüncülüğe yükseldi. Bu pozisyon ile Marquez, Dovizioso’yu şampiyonluk yarışında 36 puanlık bir farkla geride bırakarak şampiyon oldu.

Bu arada Pedrosa, Zarco için büyük tehdit oluşturmaya başladı ve sonunda son turun başlangıcında Zarco’yu geçmeyi başardı. Zarco böylece çaylak sezonunda ilk galibiyetine çok yaklaşsa da kazanmayı başaramadı.

Marquez’in arkasında, Alex Rins Suzuki ile kariyerindeki en iyi sonuç alan dördüncülüğü elde ederken, Valentino Rossi Yamaha ile beşinci oldu. Yamaha, sıralamaların ardından yarışta da oldukça zayıf kaldı. Rossi, bu sonuç ile sürücüler şampiyonasında Dani Pedrosa’ya da geçilerek 5. oldu.

Suzuki ile iyi bir pozisyondan yarışa başlayan Andrea Iannone ancak 6. olabilirken onu Jack Miller, Cal Crutchlow, Michele Pirro ve Tito Rabat takip ettiler.

Sıralamalarda felaket yaşayan Yamaha sürücüsü Maverick Vinales, yarışta da kötüydü ve ancak 12. olabildi.

 

Motorsport.com

949 total views, 2 views today

1Kendi profilinizden yorum yazabilirsiniz...

comments