Motosiklet hırsızlığı arttı

0
263 okunma

İstanbul’da son zamanlarda art arda yaşanan motosiklet hırsızlıkları, tutkunlarını isyan ettirdi. Kadıköy’de 3, Ataşehir’de ve Şişli’de yaşanan birer hırsızlık olayında polise ve savcılığa başvurup sonuç alamayan mağdur motorcular, forumlardan yardım istemeye başladı.

İstanbul’da motosiklet tutkunları artan hırsızlıktan şikâyetçi. Kadıköy’de 3, Ataşehir’de ve Şişli’de birer motorsiklet birkaç gün içinde çalındı. 20 bin liraya aldığı 34 ZA 4968 plakalı Honda CBR 600 RR model motosikletinin, 6 Ekim’de evinin yanındaki demir korkuluk yaptırdığı garajdan çalındığını söyleyen Erol Babacan (27), “Hırsızlar gece demir parmaklıkların kilidini kırdıktan sonra motorsikletimi çalmışlar” dedi.

923376_10151866670327072_1688041112_n

‘POLİS İLGİLENMİYOR’

Polise başvurup sonuç alamadığını söyleyen Babacan, “Forumlarda benim gibi birçok mağdurla karşılaştım. Çoğu da benim gibi polislerin yeterince ilgilenmediğinden şikâyetçi” diye yakındı. Babacan bankadan çektiği kredi borcunu henüz ödemeye başlamadığını ancak bulana da 5 bin lira ödül vereceğini söyledi.
Bir tütün firmasında çalışan Caner Karkın’ın (28) 15 bin lira değerindeki 34 ED 5000 plakalı Honda 600 F model motosikleti ise 26 Ağustos’da Yoğurtçu Parkı’nın yanından çalındı. Suç duyurusunda bulunmasına rağmen motosikletinin bulunamadığını söyleyen Karkın, “Özellikle Anadolu yakasında motosiklet hırsızlığı çok oluyor. Polis ilgilenmiyor” dedi.

0905_crup_02_z+bike_locking_tips+thief

DİSK KİLİDİ KIRILMIŞ

Önceki gece 34 UA 0796 plakalı Yamaha marka motosikleti Kadıköy Göztepe’deki oturduğu apartmanın otoparkından çalınan Eren Uyanık, “Polise başvurdum. Çevredeki kamera kayıtlarına ulaşmaya çalışıyorum. Hırsızlar otoparkın ve motosikletin disk kilidini kırdıktan sonra çalmışlar” diye konuştu.
Ozan Asan’ın motosikleti ise 17 Eylül’de Feriköy’de çalındı. Evinin önünden 34 TJ 4851 plakalı Yamaha Fazer 600 marka motosikleti çalınan Ozan Asan, “Polisin bu konuya eğilmesini bekliyoruz” dedi. Öğretmen Fırat Bayır’ın 34 BV 4822 plakalı motosikleti ise Kızıltoprak’taki ofisinin yanındaki kapalı otoparktan çalındı. Hırsızlar 2007 model Honda Transalp X model 15 bin lira değerindeki motosikleti çalarak kayıplara karıştı. Bayır, motosikletini bulana 2 bin lira ödül vereceğini söyledi.

hqdefault

Direksiyonu kırıyorlar

MOTOSİKLETLERİN üzerinde anahtarı olmadığı için direksiyonu kitleniyor. Ancak hırsızlar direksiyonu biraz zorlayarak kırıyorlar. Genelde iki kişi çalışıyor. Hırsızlardan biri çalacakları motosikletin direksiyonunu rahatlattıktan sonra üzerine biniyor. Diğeri ise kendi motosikletini çalıştırarak bir ayağıyla diğer motosikleti iterek götürüyor. Süper spor motosikletlerin yedek parçaları oldukça pahalı. Parçalanan motosikletler yedek parçacılara götürülüyor. Ya da Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde çok ucuza satılıyor. Bazı sürücüler ise hırsızlara bir nevi önlem almak için motorsikletlerine çip taktırarak 24 saat takip edilmesini sağlıyor.

Motosiklet hırsızlarının üzerinde kilitlerin işe yaramadığını görüyoruz, demir makası, tüp (kilitleri ısıtıp, soğutarak parçalamak için) ve soğutucu gibi malzemeler kullanıyorlar. Çalmak istedikleri motosikletleride kamyonete atıp götürüyorlar. Buna karşı kullanılabilecek önlemler şunlar olabilir.

noFlashProduct

Hırsızlığa karşı alınabilecek önlemler ise şunlar

1- Disk kilidini çift kullanmak, hatta 3’lü kullanmak (hırsızın işini zorlaştırmak için)
2- Sensörlü alarm ve cep telefonunuza mesaj gönderen sistemlerden takmak
3- Alarm sistemlerini güvenirlir bir firmaya yaptırmak, kapalı garajda olsa kilitler her şekilde kırılabiliyor.
4- Motosikletinizi bıraktığınız yerin (Dışarıda bırakıyorsanız) Elektrik lambası altı veya aydınlık bir yer seçmek
5- Motoru beton zemine eski U halka kilitlerle sabitlemek
6- Yüksek ışık veren alarm taktırmak (caydırıp kaçırtmak için)

Tabi bunlar sadece hırsızın işini güçleştirip çalınmasını zorlaştırmak içindir, hırsız aklına koyduysa çalacaktır, ha şimdi ha sonra.

Motosiklet Sitesi

693 total views, 2 views today

Kendi profilinizden yorum yazabilirsiniz...

comments

TEILEN
Önceki İçerikMotosiklet Hırsızlığı Yaparken Kafasından Vuruldu
Sonraki İçerikConsectetur adipiscing elit
Türkiye ve Dünya dan Motosikletle ilgili haber,bilgi,detay ne varsa toplamaya ve 5 yıldır burada paylaşmaya çalışıyoruz. 25 yıllık ciddi motosiklet kariyerimizi en iyi şekilde kullanmak, artık hayatta olmayan dostlarımızı anmak yanımızdakilerle güzel günler geçirmek istiyoruz.