Dakar 2018 başladı!

Peru’da başlayıp Arjantin’de sona erecek dünyanın en zorlu yarışında bizi yine harika bir macera bekliyor. Güney Amerika'da neler olacağına göz atalım.

0
42 okunma

Dakar Rallisi’ni Red Bull TV’den canlı takip etmek için tıkla!

Dakar severler, 6 – 20 Ocak tarihleri arasında devam edecek olan Dakar Rallisi başladı, 2018’de de dünyanın en zorlu motorsporları yarışı unvanını güncelleyecek gibi görünüyor.

Dakar Peru’ya dönüyor

Dakar organizatörleri şöhreti bol yarışın 40. yıldönümü için gerçekten özel bir şeyler hazırlamayı ihmal etmemiş. Bunlardan ilki, Dakar’ın Peru’ya dönmüş olması. Peru, beş yıllık bir aradan sonra Dakar’a sahne olacak ve başlangıçtaki 6 etaba ev sahipliği yapıyor. Bu durum da elbette yarışı biraz daha zorlu ve uzun hale getirecek. KAMAZ’ın efsane sürücüsü Eduard Nikolaev de heyecanlananlar arasında. “2018’de Dakar ciddi bir savaş olacak” diyen Rus yıldız, KAMAZ’ın kamyonet kategorisindeki hükümranlığını devam ettireceğinden de emin.

9.000 km, 14 etap

Peru’nun kum tepelerinden başlayıp, Bolivya’ya doğru ilerleyen olan yarışçılar toplamda 9.000 kilometrelik bir yolun ardından yarışı Arjantin’in Cordoba şehrinde sonlandıracaklar.

14 etaptan oluşacak yarışta pilotların en zorlanacağı yer ise yine Bolivya’nın yüksek rakımlı tepeleri olacak. İklime uyum sağlayamayan birçok yarışçı mücadeleyi orada bırakabiliyor.

Otomobil kategorisinde 13 şampiyonluğu bulunan Peugeot pilotu Stéphane Peterhansel, “Bir kez daha yüksek rakımda geçireceğimiz günlerin bu yarışın anahtarı olduğunu görebiliyorum. Aşırı yükseklikte geçirmemiz gereken dört veya beş günümüz var ve bu yönetilmesi asla kolay bir süreç değil,” diyerek konunun ne kadar ciddi olduğunu da ortaya koyuyor.

“Her ne kadar rota açıklanmış olsa da ve bizler bu konuda tecrübe sahibi olsak da, oraya çıkıp yarışmaya başlayana dek Dakar’ın ne getireceğini asla bilemiyorsun,” diyor eski Dakar şampiyonlarından Toby Price.

Peru’dan başlayıp Arjantin’in sıcağında son bulacak Dakar 2018, 2 gün önce başladı.

Dakar 2018’in rotasına dair daha ayrıntılı bilgi için resmi sayfasına göz atabilirsin.

177 total views, 0 views today

Kendi profilinizden yorum yazabilirsiniz...

comments