Araç ruhsatı kaybolduğunda yapılması gerekenler

0
416 okunma

Bu Durumu Ciddiye Alın

Araç ruhsatında teknik ve sürücünün kişisel bilgileri olmak üzere 2 başlıkta bilgiler bulunmaktadır. Teknik bilgiler başlığı altında; araç marka, tip, renk, model, motor ve muayene numarası, koltuk sayısı; sürücü kişisel bilgilerindeyse, T.C no, ruhsat sahibi adı ve soyadı, adres bilgileri yer alır.

Bazen aniden gerçekleşen yolculuklarda araç ruhsatı bir diğer adıyla araç tescil belgesi unutulabiliyor veya kaybedilebiliyor. Araç ruhsatını kaybeden, çaldıran veya unutan araç sahipleri cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabiliyor.

Kendinizden çok emin olabilirsiniz ancak hiç ummadığınız anda çalınan veya kaybolan araç ruhsatı başınıza iş açabilir. Kaybolma veya çalınma riski olan araç ruhsatı için yapabileceklerinizi öğrenin, hukuki yaptırımlardan ve kötü niyetli kişilerden kendinizi koruyun.

Öncelikle ruhsatınızı kaybederseniz veya çaldırırsanız, ruhsatın artık sizin sorumluluğunuzda olmadığını kanıtlayabilmek için durumu ilgili birimlere bildirmeniz gerekir.

Araç Ruhsatını Kaybedenlerin Yapması Gerekenler

Araç ruhsatını kaybettiğinizi veya çalındığınızı en yakın il veya ilçe emniyet müdürlüğüne giderek bildirmeniz gerekmektedir. Bildirimde geciktirmeniz ruhsatın başka amaçlarla kullanılması riskini ve bu olumsuz durumundaki sizin sorumluluğunuzu arttırır. Bu neden aracınız kaybettiğinizi erkenden bildirmeniz hukukü açıdan önem taşır. Durumun emniyet birimlerine bildirilmesi ardından gazeteye ilan vermek yararınıza olacaktır.

Gerekli birimlere bildirim ve gazeye ilandandan sonra araç ruhsatını yeniden çıkartmanız gerekecek. Araç ruhsatının yeniden çıkarılması işlemi için bazı evrakları hazırlamanız gerekecek. Aracın kısa süre önce muayene edilmiş olması, ruhsatın yeniden çıkarılması sürecini kısaltacaktır.

Yaptığınız başvuru, sistem üzerinden kontrol edilecektir. Aracını kısa süre önce muayene ettiren kişilerin bilgisi sistem üzerinden görüntülenebilir. Araç muayene işleminin gerçekleşmemiş olması durumunda, yetkili birim sizden önce araç muayenenizi yaptırmanızı isteyecektir.

Gerekli Evraklar Nelerdir?

Araç muayenesinden sonra evraklarınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Ruhsat yenileme için gerekli evraklar;

  • Ruhsatın tekrar çıkarılması konusunda yetkili olan bir vekaletname,
  • Karakol tutanağı
  • Motor ve genel muayene tespiti
  • Trafik sigortası yapıldığını gösterir belge.

Bütün bu belgeler yanında başvuru ücreti için 150 TL tutarında harç ücretini de ödemeniz gerekiyor.

Sizin müdahale edemeyeceğiniz durumları kontrol edebilmek, bütçenizi olası hasarlara karşı korumak için trafik sigortanızı yaptırmayı geciktirmeyin. Sigortam.net’e gelerek trafik sigortası sorgulama yapın, en uygun araç sigortası tekliflerini kaçırmayın. Daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyarsanız, 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Sigortam.net

1,224 total views, 0 views today

Kendi profilinizden yorum yazabilirsiniz...

comments

TEILEN
Önceki İçerikKasko Meselesi
Sonraki İçerikMotosiklet Çalarken Yakalanan Hırsızlar
Türkiye ve Dünya dan Motosikletle ilgili haber,bilgi,detay ne varsa toplamaya ve 5 yıldır burada paylaşmaya çalışıyoruz. 25 yıllık ciddi motosiklet kariyerimizi en iyi şekilde kullanmak, artık hayatta olmayan dostlarımızı anmak yanımızdakilerle güzel günler geçirmek istiyoruz.